ĆURGUZ OSLOBOĐEN optužbe za ratni zločin
Osnovni sud Brčko distrikta oslobodio je od optužbe Panteliju Ćurguza (63), optuženog da za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika u septembru 1994. godine u Krepšiću kod Brčkog.
Po optužnici koja ga, uz drugooptuženog Željka Slijepčevića, tereti za mučenje zarobljenog pripadnika Hrvatskog veća odbrane (HVO) i nečovečno postupanje prema njemu kao ratnom zarobljeniku, sud je doneo oslobađajuću presudu, jer nije dokazano da je Ćurguz počinio krivično delo.
Ćurguz je, podsetimo, nekadašnji predsednik Boračke organizacije Republike Srpske (BORS).
Komentari(1)

Pantelija Ćurguz se poslije rata znao ponašati dosta bahato i nije baš najsimpatičnija ličnost. Ali jedno se ne može osporiti. Bio je komandant Dubičke brigade Vojske RS koja je u septembru 1995, zajedno sa Novogradskom brigadom uspjela odbiti desant 3000 Tuđmanovih vojnika koji su pokušali forsirati rijeku Unu kako bi ponovo ubijali srpsko stanovništvo Potkozarja kao 1941. To je nešto što se nikad ne smije zaboraviti.