
PRITISAK IZ BRISELA! EU traži: BiH da uvede vize državljanima Rusije!
Evropska unija od Bosne i Hercegovine traži da kao zemlja kandidat uvede vize za državljane Ruske Federacije, potvrđeno je za RTRS iz Delegacije EU u BiH
Evropska unija od Bosne i Hercegovine traži da kao zemlja kandidat uvede vize za državljane Ruske Federacije, potvrđeno je za RTRS iz Delegacije EU u BiH
Hrvatski predsednik Zoran Milanović kritikovao je danas u Budimpešti Evropsku uniju, koja svoje članice, kako je rekao uz izvinjenje na izrazu, tretira "kao da smo retardirani".
Predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski ocenio je danas da se ne može isključiti mogućnost porasta tenzija na Zapadnom Balkanu kao posledica ruske agresije na Ukrajinu.On je, u godišnjem obraćanju u Sobranju Severne Makedonije, istakao da je agresija Rusije na Ukrajinu narušila svetska tržišta hrane i energije, ali pre svega bezbednosnu infrastrukturu u Evropi stvorenu posle pada komunizma.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov kazao je da Evropska unija i NATO pokušavaju Crnu Goru i Severnu Makedoniju da pretvore u instrument „u antiruskoj igri“.
Još nekoliko godina rada je pred Crnom Gorom da bi ušla u EU, rekao je danas izvestilac Evropskog parlamenta Vladimir Bilčik.
Miro Džakula, direktor Uprave za indirektno oporezivanje BiH, rekao je da će ta institucija provesti eventualnu političku odluku da BiH uđe u "Otvoreni Balkan", ali da on lično nije pristalica te ideje.
Srpski član predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik, kazao je da „odluka Evropske komisije da preporuči status kandidata za Ukrajinu, a izostavi BiH, ruši jedini konsenzus između Srba, Hrvata i muslimana u BiH“.
Predsednik Hrvatske Zoran Milanović poručio je da je sporo proširenje Evropske unije plod zabrinutosti za bezbednost, a ne ekonomski razlozi.
Banjaluka -- Na sastanku sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom reći ćemo da apsolutno nismo spremni da prihvatimo bilo kakvu kvalifikaciju sukoba u Ukrajini.
Članstvo Crne Gore u Evropsku uniju (EU) podržava 74,4 odsto građana, a 83,5 odsto bi na referendumu podržalo ulazak u Uniju, pokazalo je istraživanje.
"Moja poruka danas je jasna: U skladu sa postavljenim kriterijumima, ponudimo integraciju svih na Zapadnom Balkanu u EU do 2033. - to je ambiciozan ali dostižan rok", naveo je grčki zvaničnik.
SAD su istakle značaj što bržeg unapređenja procesa pridruživanja Severne Makedonije i Albanije EU.
Predsednik Crne Gore Milo Đukanović kazao je tokom radne posete Berlinu da sve što radimo kroz Berlinski proces, radimo na dostizanju standarda koji će nas u finalu kvalifikovati za članstvo u Evropsku uniju.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor danas je u Sarajevu izrazio snažnu podršku ove države prema BiH i regionu u njihovim zalaganjima da postanu članice Evropske unije.
Emanuel Makron je predložio formiranje nove političke zajednice u Evropi, u kojoj bi bili i Ukrajina i zapadni Balkan. Nemačka ne želi da bude "kočničar", ali ima drugačije poglede na budućnost Balkana.
Pomoćnica državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država (SAD) iz Biroa za evropske i evroazijske poslove, Karen Donfrid i specijalni izaslanik Stejt departmenta Gabrijel Eskobar danas u poseti Crnoj Gori. Eskobar i Donfrid u ponedeljak su započeli petodnevnu posetu Zapadnom Balkanu.
Evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji, odgovarajući na pitanja o inicijativi „Otvoreni Balkan“ koju je pokrenuo predsednik Srbije Aleksandar Vučić, kazao je da „regionalna integracija, zasnovana na pravilima EU i inkluzivnoj regionalnoj saradnji, može doneti opipljive koristi za Zapadni Balkan i Evropsku uniju“